Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Gplus Google Maps E-mail

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Sıkça Sorulan Sorular Alkol maddeyi bırakmak için şartlar

Alkol maddeyi bırakmak için şartlar

Alkol maddeyi bırakmak için şartlar;

Burada verilen bilgiler, bağımlı yakınlarından çok, bağımlılar tarafından dikkatle okunması, değerlendirilmesi gereken bilgilerdir.

  • Madde kullanan arkadaşlardan uzak durmak şarttır. Bu arkadaşlarınızdan uzaklaşmadığınız ve yeni arkadaşlıklar edinmediğiniz sürece alkol veya madde kullanımına tekrar başlamak kaçınılmazdır.
  • Maddenin bulunduğu ortamlara girmemek gerekir. Alkol veya madde bulunan ortamlarda bulunduğunuz sürece dayanamaz ve bunları kullanmaya başlarsınız. İlk bir kaç sefer kullanmadan durabilirsiniz ancak bir süre sonra karşı koyamazsınız.
  • Bir kere bile olsa denememek gerekir. Hep bir kere denemek istenir. Ancak hep “bir kere”nin arkasından diğer kullanımlar gelir. Kendinizi aldatmayın! Unutmayın “bir kez” ikinci kezin garantisidir.
  • Stresle başa çıkmayı öğrenmek gerekir. Stres her an yeniden alkol veya madde kullanmanıza yol açabilir. Bu nedenle stresle başa çıkmayı öğrenmelisiniz.
  • Acil durumlar için önceden planlama yapmak gerekir. Kişinin canı bazen aniden alkol veya maddeyi isteyebilir. Buna acil durum diyebiliriz. Acil durumlarda önceden plan yapmadıysanız, o an bir plan yapmak zor olabilir. Bu nedenle en az üç alternatif planınız olsun. Bu planlarınızı, daha önceki tecrübelerinize istinaden, durum, yer ve zaman gibi değişkenlere bağlı olarak çeşitlendirmeniz ve plan sayınızı arttırmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Hayatınızda boş zaman bırakmamak gerekir. Hayatınızı iyi planlayın. Planlarınızı haftalık yapın ve boş zaman bırakmayın. Boş zaman sizin en büyük düşmanınızdır.
  • Tedaviye sık, uzun ve düzenli devam gerekir. Kısa süreli tedavide başarı şansı çok düşüktür. Ne kadar sık tedaviye gelirseniz, bırakma şansınız o kadar artar. Tüm araştırmalar bu yöndedir. Unutmayın tedavide kaldığınız sürece tedavi şansınız vardır. Tedaviden uzaklaştığınız zaman tedavi şansınız kalmaz.
  • Tedaviye ailenin katılımı başarıyı artırır. Ailenizin tedaviye katılması için onları cesaretlendirin ve yönlendirin.
  • Tek başına ilaç tedavisi yeterli değildir. Terapi sürecine başlanmalıdır. İlaç tedavisi ve arınma sadece bir başlangıçtır. Kişinin sadece maddeyi bırakmaya istekli olması yeterli değildir. Bağımlılık tedavisinde esas olan kişinin yaşamını ve kendisini tümüyle değiştirmeye karar vermesidir. Kişi sadece bağımlı olduğu tek bir maddeyi bırakarak tedaviyi başaramaz. Çünkü bağımlılık bir bütündür. Kişinin bütün yaşamı içine girmiştir. Unutulmamalıdır ki, bağımlılık tedavisi yaşamın yeniden yapılandırılmasıdır.

 

No tweets to display