Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Google Maps E-mail RSS

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Madde testleri Saçta uyuşturucu testi

Saçta uyuşturucu testi

Saçta uyuşturucu madde testi, kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy (MDMA), amfetamin, metamfetamin,  vs.) kullanıp kulanmadığının  geriye dönük tespiti için uygulanan bilimsel bir yöntemdir. İnternet sitelerinde bu konuya ilişkin doğru yanlış, birçok bilgi mevcuttur.

saçta uyuşturucu madde testi yaptırmayı düşünen kişilerin, saçta uyuşturucu madde testi için başvurmadan önce bilmeleri gereken bazı hususlar şunlardır;

1- Saçta uyuşturucu madde testi uygulanacak kişinin yastık kılıfından veya saç fırçasından getirilen saça, saçta uyuşturucu madde testi uygulanması teknolojik olarak mümkün değildir. Saç numunesi kafanın belli bölümlerinden belli yöntemlerle belli miktar alınmalı ve belli bir standart yöntemle korunmalıdır.

2- Saçta uyuşturucu madde testi uygulanacak kişinin rızası olmadan yani yazılı ve imzalı izini alınmadan şahıstan numune almak ve saçta uyuşturucu madde testine tabî tutmak ne etik ne de kanunîdir.

3- Saçta uyuşturucu madde testi geriye dönük olarak kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrareroinkokainecstasy (MDMA), amfetamin, metamfetamin,  vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti için yapılmaktadır. Geriye dönüş süresi ise kişinin talebine değil, kafasında bulunan saçın uzunluğuna bağlıdır. Ortalama olarak saçın uzaması 1,5cm./ay’dır. Yani normal şartlar altında bir kişinin saçı ayda ortalama 1,5cm. uzar. Kafasında 2cm. saç olan birinin 3 ay önce uyuşturucu uyarıcı madde (esrareroinkokainecstasy (MDMA), amfetamin, metamfetamin,  vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti mümkün değildir fakat kafasında 9cm. saç olan birinin geriye dönük saçta uyuşturucu madde testi 6 ay öncesine kadar gidebilir.

4- Söylenenlerin aksine çok az bir kullanımın (örneğin; kişi 4 ay önce bir kez esrar kullanmış) saçta uyuşturucu madde testi ile böyle bir kullanımın kesin tespiti mümkün olmayabilir. Saçta uyuşturucu uyarıcı madde testi düzenli bir madde kullanımı olduğunda daha güvenilir ve doğru sonuç vermektedir.

No tweets to display