Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Gplus Google Maps E-mail

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Madde bağımlılığı tedavisi Ecstacy – Ekstazi yoksunluğu ve sonuçları

Ecstacy – Ekstazi yoksunluğu ve sonuçları

Son yıllarda giderek yaygınlaşan bir maddedir. Ülkemize girişi çok yeni değildir. Polis tarafından ekstazi – ecstasy ilk kez 1995 yılı içerisinde yakalanmıştır. Uyarıcı özellikleri olan, tamamen sentetik olan bir maddedir. Ekstazi – Ecstasy yapı olarak amfetaminlere benzer. Bilimsel adı 3,4-metilendioksimetamfetamin (MDMA) ya da XTC olarak geçer.

Ekstaziye – Ecstasy’e benzeyen MDEA ve MDA adi verilen haplar da piyasada bulunmaktadır. Ancak bunların hepsi genellikle ecstasy adı altında satılır. MDEA ‘nin kişiyi aktive edici bir etkisi vardır. Ancak XTC’ ye göre etkisi daha kısa sürede geçer. MDA’nın ise halüsinasyon yaratıcı etkisi daha fazladır.

MDMA yapısı itibariyle Metamfetaminin bir türevidir. Etkileri bilinç artımı, artan algılama yetisi, keyfin değişmesi ve hareketlilik kazanma gösterilmektedir.

Ekstazi – ecstasy kullanımından sonra etki geçtiğinde kişi kendini yorgun ve halsiz hisseder. Baş ağrısI, baş dönmesi gözlenir. Yoksunluk belirtileri nadirdir. Ekstazi – Ecstasy kullanımı sonrası depresyon sık olarak gözlenmektedir. Kişide serotonin depolarının bittiği gösterilmiştir. Depresyon buna bağlı olarak gelişmektedir.

Ekstazi – Ecstasy kullanımının sonuçları;

Beden ısısında artış ve aşırı hareketlilik ciddi sonuçlar doğurabilir. Herhangi bir kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyonu ya da zihinsel hastalığı olanların ve epileptik (sara hastalığı) hastaların bu maddeyi kullanması ölümle sonuçlanabilmektedir. Ayni şekilde, astım hastalığı olanlar için de ekstazi – ecstasy çok tehlikelidir.

Ekstazi – Ecstasy hapının kullanıldığı ortamların getirdiği ek durumlar, bu maddenin tehlikesini katlayarak arttırmaktadır, nitekim bu uyuşturucunun kullanımı ile birlikte vücuda yapılan sürekli yüklemeler (dans ve seks gibi) asil tehlikeyi oluşturmaktadır. Normalde, gelişen şartlara göre vücut, mevcut ısısını kendi sisteminde düzenlemektedir. Ancak vücut ısısı, uzun süreli ve yoğun dansın etkisiyle normalden daha da yükselmektedir (42 ‘ olduğu görülmüştür).

Ekstazi – Ecstasy sonucu vücut, su içmekle dahi tekrar düzelemeyecek kadar büyük ölçüde su kaybına uğramaktadır. Bunun sonucunda kalp ve yüksek tansiyon sorunları, yüksek ateş ve şok durumları görülmektedir. Beden ısısının artması iç kanamalara, böbrek üstünde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle sıvı alımı gereklidir. Ancak alkol ya da diğer maddelerin ekstazi – ecstasy ile birlikte kullanımı çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Ekstazi – Ecstasy kullanan kişilerde, ani karaciğer yetmezliği de bildirilmiştir. Ekstazi – Ecstasy kullanımı sonrası koordinasyon bozuklukları gözlenmektedir. Bu nedenle ekstazi – ecstasy alanların, otomobil gibi dikkat gerektiren araçları kullanmamaları önerilmektedir. Bunun yani sıra; kalp ritminde bozuklukların ve merkezi krampların görüldüğü olaylar gerçekleşmiştir. Uzun süre kullanımı sonucu panik ataklar, depresyon, halüsinasyon ve uyku bozukluklarının oluştuğu bildirilmiştir.

No tweets to display