Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Google Maps E-mail RSS

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Alkol bağımlılığı tedavisi Alkol kullanımının bedensel etkileri (alkolün zararları) Alkolün zararları : 1-Alkol kullanımının merkezi sinir sistemine etkisi

Alkolün zararları : 1-Alkol kullanımının merkezi sinir sistemine etkisi

alkolün zararlarıAlkolün zararları :

1- Alkol kullanımının merkezi sinir sistemine etkileri;
  1. Bunama: (Alkolün zararları) Bunama alkolün doğrudan etkisi ve vitamin eksikliklerine bağlı olarak gelişebilir. Alkolün bırakılması ve vitaminlerin yerine konması ile bilişsel işlevler büyük oranda düzelse dahi, bazı vakalarda etkin bir tedaviye rağmen bunama belirtilerinde bir düzelme görülmeyebilir.
  2. Hafıza bozuklukları: (Alkolün zararları) Bunama düzeyinde olmayan hafıza bozuklukları alkol kullanım bozukluklarında ortaya çıkabilir. Hafızada boşluklar, alkol etkisinde olan olaylar ve davranışları hatırlayamama görülebilir. Bu alkol bağımlısı için çok rahatsız edici ve çoğunlukla utanç duyulan bir etkidir.
  3. İnme (felç):  Eğer kişide yüksek tansiyon, yüksek kan lipid düzeyi ve damar hastalıkları varsa alkol bağımlılarında inme (felç) görülmesi olasılığı çok artar. Aynı zamanda alkol etkisinde iken düşmeye bağlı kafa travması nedeniyle kanamaya bağlı inme görülebilir.
  4. Alkole bağlı koma: (Alkolün zararları) Kan alkol düzeyi 500 mg/dl olduğu zaman koma görülür. Bu vakaların yarısında ölümle sonuçlanmaktadır.
  5. Sara nöbetleri: Nöbetler alkol bağımlılarında en ciddi nörolojik sorundur. Çoğunlukla alkolün kesildiği ilk iki gün içinde görülür. Bu nedenle alkol bağımlıları alkolü mutlaka bir hekim kontrolünde kesmelidirler. Tıbbi tedavi ile büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Sara benzeri bu nöbetler çoğunlukla daha sonra tekrar etmezler.
  6. Beyincikte ortaya çıkan bozukluklar: (Alkolün zararları) Alkol bağımlılarında yürüme ve denge bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu uzun süreli ve yoğun alkol kullananlarda ve beslenme bozuklukları ile ilişkili bir durumdur.
  7. Sinir uçlarında hasarlanma (periferik nöropati): (Alkolün zararları) Sinir uçlarında hasarlanma alkol bağımlılarının %5-15’inde görülür. Önce al ve ayaklardaki sinirlerde hasar başlar. Güçsüzlük, yanma, ağrı, duyu artışı şeklinde görülür. Bu giderek ilerleme gösterir. “Yanan ayak sendromu” denen ayaklarda yanma şeklinde, dokunma ve sıcakta artan bir tablodur.
  8. Zeka üzerine etkisi: Hafıza, öğrenme ve yargılama kapasitesi yüksek dozda alkol etkisinde iken etkilenir. Alkolün kesilmesi ile bu belirtilerde düzelme görülür.

No tweets to display