Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Google Maps E-mail RSS

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Alkol bağımlılığı tedavisi Alkol kullanımının bedensel etkileri (alkolün zararları) Alkolün zararları : 7 – Alkol kullanımının beslenme, uyku ve hamileliğe etkileri

Alkolün zararları : 7 – Alkol kullanımının beslenme, uyku ve hamileliğe etkileri

alkolün zararlarıAlkolün zararları :

Alkol kullanımın beslenme, uyku ve hamileliğe etkileri;

  • Beslenme: Alkol boş bir kalori kaynağıdır. Besin değeri olmayan bir maddedir. Bu beslenme bozukluğunun en önemli sonucu vitamin eksikliklerine neden olmasıdır. Tiamin (B1 vitamini) eksikliği hafıza bozuklukları, kalp hastalıkları ve sinir uçlarında harabiyete neden olmaktadır. B6 vitamin eksikliği nörolojik, kan hastalıkları ve cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Vitamin eksiklikleri aynı zamanda kansızlık (anemi) ile sonuçlanmaktadır. Beslenme bozuklukları ve vitamin eksiklikleri ile ilişkili hastalıkların düzelebilmesi için alkolün kesilmesi şarttır. Tedavide bu vitaminlerin yerine konması gereklidir.

Alkolün zararları;

  • Uyku: Birçok alkol bağımlısı uyuyabilmek için alkol aldığını söyler, oysa alkol özellikle uykunun başlangıç ve orta evresinde bozukluk ortaya çıkmasına neden olur. Alkol kullanım bozukluğu olmasa dahi orta düzeyde alkol tüketildiği zaman uykunun hızlı göz hareketleri (REM) evresinde değişim olmasına yol açar. Alkol bağımlılığında alkolün kesilmesinden sonra canlı rüyalar ve uyku bozukluları ortaya çıkar. Uyku apnesi alkolle daha şiddetlenir.

Alkolün zararları;

  • Hamilelik: Hamilelikte haftada 1-2 standart alkol tüketimi düşük nedeni olabilir. Alkol bağımlılarında bebekte ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bebeğin anne karnında ve doğum sonrasında gelişiminde bozukluk görülür. Bu nedenle hamilelikte alkol kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

No tweets to display