Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Google Maps E-mail RSS

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Alkol bağımlılığı tedavisi Alkol kullanım düzeyi

Alkol kullanım düzeyi

alkol bagimliligi  tedavisi

Alkol kullanım düzeyi:

Alkol kullanım düzeyi bir seferde içilen alkol miktarı, bir hafta ve bir ayda içilen alkol miktarı olarak belirlenir. Bunun için standart içki terimi kullanılmaktadır. Bir küçük kutu biranın içerdiği alkol miktarı, bir tek rakı, cin ya da viskiye ve bir kadeh şaraba eşittir. Bunların tümü “bir standart içki” olarak adlandırılmaktadır. Bir standart içkide 8-13 gram (ortalama 10 gram) alkol vardır.

Belli bir düzeyin üstünde alkol tüketimi kişide bedensel ve ruhsal zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü alkol tüketimi için sınırı şu şekilde bildirmiştir. Kadınlar için bir haftada 14 standart içki tüketimi, erkekler için ise 21 standart içki tüketimi riskli kullanım olarak belirtilmektedir. Günlük tüketimde ise erkeklerin dört standart içki, kadınların ise iki standart içkinin üstünde tüketmemesi gerekmektedir. Bir başka önemli ölçüt haftada en az iki gün alkol alınmamasıdır. Hergün alkol tüketimi bir yaşam tarsi halini almakta ve çeşitli sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Bağımlılar, gebeler, ilaç kullananlar, tıbbi bir hastalığı olanlar ve 18 yaş altı gençler hiç alkol kullanmamalıdır.

Alkol kullanımınızın ne düzeyde olduğunu, sorunlu bir kullanım olup olmadığını tespit etmek için alkol kullanım bozuklukları saptama ölçeğini (alkol testi) uygulayabilirsiniz.

No tweets to display