Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Google Maps E-mail RSS

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Alkol bağımlılığı tedavisi Alkol Bağımlılığında psikososyal tedaviler

Alkol Bağımlılığında psikososyal tedaviler

Psikososyal tedavi:

psikososyal tedavi

psikoeğitsel tedavi

Alkol bağımlılığında arındırdırma (detoksifikasyon) tedavisi 1 hafta- 10 gün sürmektedir. Çoğunlukla hafif düzeydedir ve ayaktan tedavi ile arındırma tedavisi tamamlanmaktadır. Arındırma (detoksifikasyon) tedavisi tamamlandıktan sonra daha uzun süreli olan alkolsüz bir yaşamın inşa edildiği psikososyal tedavi dönemi başlamaktadır. Bu evrede amaç alkolsüz yaşamın inşa edilmesi ve tekrar kullanmaya başlamayı önlemektir.

Alkol bağımlılığı sadece alkolün kullanımı değildir. Kişinin yaşamı, alışkanlıkları, çevresi de bu doğrultuda değişmiştir. Bu nedenle alkol bağımlılığında tedavi sadece içki içmemek değil, aynı zamanda zaman içinde oluşmuş bu yaşam tarzında da değişiklik yapmaktır.

Tedavi kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenir ve bir ekip tarafından yürütülür. İlk aşamada kişinin değişime inanması ve bu yönde eyleme geçmesi için motivasyonel görüşme teknikleri yararlı olmaktadır.

Bağımlılık tedavisinde kişinin yaşam tarzı, alışkanlıkları ve davranışlarında değişiklik esas olduğu için bu değişimi kişinin kendisinin istemesi, yani alkolü bırakma arzusunun olması gereklidir. Değişimi istemek de değişimin gerekli ve mümkün olduğunu inanmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Bağımlılık tedavisinde psikososyal tedaviler uzun süreli olmaktadır. Bağımlılık gelişmesi bir zaman içinde olduğu gibi, alkolsüz yaşamın inşası da bir zaman içinde olmaktadır. Bu süreçte nüks yaşanabilir. Önemli olan alkolsüz yaşamın inşa edilmesine yönelik değişimin sürdürüldüğü yoldan ayrılmamaktır.

Bağımlılığı psikososyal tedavisinde ailenin de tedaviye katılımı süreci olumlu yönde etkilemektedir. Bağımlılık tüm aile üyelerini etkileyen bir aile hastalığı olduğu için aile üyelerinin de değişim sürecine katılmaları tedavi sonuçları üzerinde olumlu sonuçların ortaya çıkmasına yardım etmektedir.

No tweets to display