Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı tedavisi 

Facebook Twitter Gplus Google Maps E-mail

0212-2911156-57 veya 0533-2057373 arayınız...

Bağımlılıklar, tedavi süreçleri, aile destek ve aile bilinçlendirmeleri, uyuşturucu / uyarıcı madde testleri konularında cevaplarını bulamadığınız sorularınız veya daha ayrıntılı bilgiler almak için arayınız....

Home Aile ve bağımlı Tedavi olmak istemiyor

Tedavi olmak istemiyor

Tedaviye başvurmak istemeyen aile üyesine yaklaşım ve yardım yolları konusunda aile yardım alabilir. Çocuğunuz, eşiniz, babanız, anneniz veya arkadaşınız, alkol veya madde kullanıyor veya başka tür bir bağımlılığı var ama siz onu tedaviye getiremiyorsunuz. Tedaviye ikna olmuyor ve “ben tek başıma hallederim” diyor. Onlara nasıl yaklaşacağınızı bilmiyorsunuz.

Kişilerin tedaviye başvurmasını sağlayan bazı içsel durumlar vardır. Bu içsel durumlar dış uyaranlar tarafından etkilenmektedir. Sevdiğiniz kişinin tedaviye başvurma yönünde içsel motivasyonunu etkileyecek bir etmen olarak sizin de yapabileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın.

Hastanıza iyi ya da kötü davranmak, doğru davranmak değildir. Hastaya doğru davranmak ise standart değildir, hastadan hastaya hatta aynı hastada olaydan olaya farklılık gösterir. Hastanıza doğru davranmanın ne olduğunu kendi hastanız özelinde öğrenip, doğru davranmayı sürdürdüğünüz taktirde, hastanız tedaviye yaklaşacaktır.

Alkol, madde veya kumar bağımlıları tedaviye gelmek istemeyebilir. Ancak onların tedaviye başvurmasını sağlamak için birçok yol vardır. Bu nedenle o gelmek istemese bile sizin bir danışmanlık hizmeti almanız önemlidir. Böylece onun tedaviye başvurmasını sağlanabilir. Bağımlının aile üyelerinin veya yakınlarının bilgilenmesi ve tutumunda değişiklik yapması bazen tek başına etkili olabilmektedir.

Aile ve yakınlar kişinin tedavi olma isteğini artırabilir. Bunu kimi zaman bazı ödüller ile, kimi zaman ise baskı ile sağlayabilir. Birçok aile bağımlıya sonsuz destek sağlamaktadır. Desteklerini çekerler ise durumun daha kötü olacağı inancındadırlar. Halbuki kişinin durumu bu destek ile daha da kötüye gitmektedir. Bu nedenle aile desteğini minimal düzeye indirerek bağımlıya yardımcı olabilir. Hayat koşullarının zorlaşması bağımlının tedavi olma gereksinimini artıracaktır. Tedavi girişimleri için her zaman açık tutulan destek teklifi diğer alanlarda kısıtlanmalıdır.

Kişi kendisi istemedikçe ona zorla kullandığı maddeyi bıraktırma şansı yoktur. Bu nedenle kişinin maddeyi bırakma yönünde motive olması gerekir. Tam olarak bağımlılık gelişmiş ve kişi tedavi olmaya ya da bırakmaya istekli değil  ise onu artık zorlamak iyi olacaktır. Bu zorlama, zor kullanarak onu tedaviye götürmek anlamında değildir. Onun sorumluluğunu üstlenmesini sağlamak, imkanlarını, seçeneklerini  daraltmak, gösterilen hoşgörünün sınırlı olduğunu hissettirmek, dolaylı baskı yöntemleri kullanmak çoğu zaman kişiyi tedaviye zorlar.

No tweets to display